Bundle of 5 Implementation Guides

$26.00

Description

“Dave, How do you create that visual you just showed us?”

That question had been asked so often in my customized workshops that I added a second day to my workshops to show attendees the step-by-step methods for creating effective visuals in PowerPoint. I walk them through exactly how to create the visuals and they practice on their own laptop. But if they were going to remember what they did, I needed to provide them with a manual that gave the instructions and screen shots so they could implement the ideas in their own presentations later on.

After numerous revisions and expansion, I am now making the different sections of my entire hands-on workbook available as Implementation Guides. You can now get the exact step-by-step instructions that my workshop participants receive. Why would I offer these guides? Because so many purchasers of my books want the details on creating the visuals they see. And for participants whose organization doesn’t offer the hands-on day of my workshop, they need the instructions to create the visuals so they can make the positive change in their presentations that their boss is expecting.

Each of the implementation guides covers one area in detail. Each topic is broken down in logical sequence. Screen captures and instructions are provided for PowerPoint versions from 2007 to 2016, so your version will be covered. The techniques are all within the Microsoft Office suite, so you won’t have to download or purchase any other software to create these visuals. The guides are in PDF format when you download them so you can read them on your computer, tablet, or phone.

You have made a wise decision to get all five Implementation Guides so you have the step-by-step instructions available any time you want to create a presentation.  The guides cover:

  • Creating Graphs & Visuals for Data
  • Creating Diagrams
  • Text and Tables
  • Using Images
  • Focusing the audience when delivering the presentation

The five guides would cost $42 if you bought them individually. But because you are buying them as a package, you pay only $26 – a 38% savings!